Nejčastější symptomy
Tinnitus neboli ušní šelest
Obecně pískání, hučení, šumění či zvonění v uších. Je čím dál častějším civilizačním onemocněním. Cílem otoneurologického vyšetření je vyloučit závažná onemocnění, na jejichž podkladě může vznikat. Toto psychicky velmi náročné onemocnění může mít mnoho příčin. Někdy se však i po nejdůkladnějším vyšetření příčina nenajde. Čím déle tinnitus trvá, tím svízejnější je jeho ovlivnění. Je možné tinnitus mnoha způsoby zmírnit, ale často jde o značně individuální přístup.
Nedoslýchavost
Můžeme ji rozdělit podle příčiny, času kdy vznikla, místa postižení ve sluchové dráze a podle tíže. Podrobnou anamnézou a volbou vyšetřovacích metod sluchu zjistíme místo a příčinu Vašich obtíží na navrhneme další postup.
Závrať (vertigo)
Většinou je vnímána jako nepříjemný pocit prostorové dezorientace, který může být u každého různě vnímán. Může se jednat o pocity lehké nejistoty, vrávorání, pocit nevolnosti nebo opilosti až po pocity točení vlastního těla vzhledem k okolí nebo okolních předmětů okolo nás se zvracením, pocením apod. Velice důležitou informací u závrati je časový průběh, charakter, vyvolávající příčina.
Příznak závratě se vyskytuje u řady chorob. Je to po bolesti hlavy 2. nejčastější příznak, který vede nemocného k lékaři. U seniorů se dostává na 1. místo. Rovnovážné ústrojí se nachází ve vnitřním uchu, které spolu s dalšími systémy (oko, svaly krku a celého těla, CNS) zajišťuje orientaci v prostoru. Při poruše těchto složitých systémů dochází ke ztrátě prostorové orientace, která vyústí v závrať. Cílem otoneurologického vyšetření je kombinací anamnézy a vyšetření zaměřených na jednotlivé oblasti složitého rovnovážného systému rozpoznání onemocnění, jehož průvodním jevem je závrať. Dalším cílem je stanovit léčbu, event. doplňující vyšetření. Nejdůležitější je léčit primární onemocnění. Není-li to možné, nebo nedochází-li při léčbě původní nemoci ke zlepšení, léčí se pouze projevy při akutních potížích.