Otoneurologie

Rovnováha je velmi složitě ovlivňována celou řadou systémů. Jedním z nich je i systém vestibulární, který je umístěn ve vnitřním uchu. Donedávna bylo běžně možné z 5 částí rovnovážného ústrojí vnitřního ucha vyšetřit pouze 1 polokruhovitý kanálek. Jednalo se o zlatý standard ve vyšetření bočního polokruhovitého kanálku pomocí kalorické zkoušky s ENG záznamem.

Díky kombinaci vyšetřovacích metod bylo Centrum pro poruchu sluchu a rovnováhy schopno jako 1. pracoviště ve střední Evropě vyšetřit všech 5 rovnovážných částí vnitřního ucha (3 polokruhovité kanálky a 2 tíhové váčky - utrikulus a sakulus).

Za rovnováhu a orientaci v prostoru je kromě vnitřního ucha zodpovědný také zrakový analyzátor, propriocepce a vše zpracovává centrální nervová soustava. V našem centru dokážeme stanovit míru postižení jednotlivých systémů. Nejen díky přístrojovému vybavení, ale také díky specialistům, kteří na našem pracovišti pacienta vyšetřují a hodnotí výsledky vyšetření.

Audiologie

Na pracovišti používáme moderní audiologické metody. Poruchy sluchu u dětí vyšetřujeme objektivními metodami, a to již od nejranějšího věku dítěte. Umíme stanovit stav sluchu u novorozenců, kojenců, batolat i předškolních dětí. Provádíme objektivní vyšetření sluchové dráhy.

Využíváme kromě běžných vyšetření tónovou audiometrií a tympanometrií také slovní audiometrii, vyšetření BERA, otoakustické emise, ASSR. Stanovujeme objektivně sluchový práh nejen u dětí, ale i u dospělých pro posudkové účely i v rámci soudně-znaleckých posudků.

Od roku 2019, kdy se v ČR začal provádět screening sluchu u 5-letých dětí, jsme se do něj zapojili.

Výkony hrazené pacientem

Výkony hrazené smluvními pojišťovnami

Přístrojové vybavení

ASSR

Vyšetření se provádí pomocí akusticky evokovaných vícenásobně modulovaných, frekvenčně závislých stimulů, které vyvolávají s podnětem synchronizovanou elektrickou aktivitu v mozkovém kmeni s přispěním p subkortikálních struktur. Evokované potenciály jsou identifikovány digitálně na základě fázové a spektrální analýzy.

VEMP

Stimulací sluchového aparátu zvukem lze pomocí biologické zpětné vazby povrchovou myografií monitorovat sval v klidu i během funkce po stimulaci zvukem. Vyšetřujeme funkci tíhových váčků – utrukulu a sakulu.

VNG (VOG)

Videookulografie, videoonystagmografie: Měří, záznamenává a zobrazuje mimovolní pohyby oční (nystagmus) pomocí infračervené kamery. Používá vysoce efektivních technik pro klinická vyšetření.

Vodní kalorizátor

Je zlatým standardem vyšetření závraťových stavů. Pomocí teplé a studené vody se vyplachuje zevní zvukovod a tím se stimuluje nebo potlačuje funkce bočního polokruhovitého kanálku vnitřního ucha. Vyšetření se zaznamenává pomocí VNG nebo ENG.

Stabilometrická plošina

Stabilometrická plošina snímá tlak z plosky nohy z kontaktních míst na plošině. V průběhu vyšetření hodnotí, zda je pacient v akutním nebezpečí pádu, zdali je přítomná výchylka. Hlavní výhodou je možnost rehabilitace rovnovážného ústrojí různou sérií cvičení. Na monitoru se výsledky jednotlivých vyšetření u pacienta zaznamenávají vedle sebe – což graficky znázorňuje zlepšení/zhoršení od minulé návštěvy.

Nejčastější symptomy

Tinnitus neboli ušní šelest

Obecně pískání, hučení, šumění či zvonění v uších. Je čím dál častějším civilizačním onemocněním. Cílem otoneurologického vyšetření je vyloučit závažná onemocnění, na jejichž podkladě může vznikat. Toto psychicky velmi náročné onemocnění může mít mnoho příčin. Někdy se však i po nejdůkladnějším vyšetření příčina nenajde. Čím déle tinnitus trvá, tím svízejnější je jeho ovlivnění. Je možné tinnitus mnoha způsoby zmírnit, ale často jde o značně individuální přístup.

Nedoslýchavost

Můžeme ji rozdělit podle příčiny, času kdy vznikla, místa postižení ve sluchové dráze a podle tíže. Podrobnou anamnézou a volbou vyšetřovacích metod sluchu zjistíme místo a příčinu Vašich obtíží na navrhneme další postup.

Závrať (vertigo)

Většinou je vnímána jako nepříjemný pocit prostorové dezorientace, který může být u každého různě vnímán. Může se jednat o pocity lehké nejistoty, vrávorání, pocit nevolnosti nebo opilosti až po pocity točení vlastního těla vzhledem k okolí nebo okolních předmětů okolo nás se zvracením, pocením apod. Velice důležitou informací u závrati je časový průběh, charakter, vyvolávající příčina.

Příznak závratě se vyskytuje u řady chorob. Je to po bolesti hlavy 2. nejčastější příznak, který vede nemocného k lékaři. U seniorů se dostává na 1. místo. Rovnovážné ústrojí se nachází ve vnitřním uchu, které spolu s dalšími systémy (oko, svaly krku a celého těla, CNS) zajišťuje orientaci v prostoru. Při poruše těchto složitých systémů dochází ke ztrátě prostorové orientace, která vyústí v závrať. Cílem otoneurologického vyšetření je kombinací anamnézy a vyšetření zaměřených na jednotlivé oblasti složitého rovnovážného systému rozpoznání onemocnění, jehož průvodním jevem je závrať. Dalším cílem je stanovit léčbu, event. doplňující vyšetření. Nejdůležitější je léčit primární onemocnění. Není-li to možné, nebo nedochází-li při léčbě původní nemoci ke zlepšení, léčí se pouze projevy při akutních potížích.